Artikel database
Tittel Forfatter Blad/katalog Bemærkning
Slesvig varianter Robert Bechsgaard Falcophil 1970   FFF katalog
Frederik d. 9 - 60 øre rød varianter J.E.Tanggaard, Højbjerg Falcophil 1970   FFF  
Lidt om verdens første frimærke ???? FFF udstilling 1960  
Falske stempler og reparerede frimærker Leon Andersen Philos 68 (Holstebro)  
Kompasstemplet 1851-1858 P.H.Gleie-Jørgensen, Charlottenlund Tåstrup frimærkeklub 1968  
Portomærker J. Hermann Tåstrup frimærkeklub 1968  
Frederik d. 8 , 1907-13 Stig Andersen Tåstrup frimærkeklub 1968  
Luftpost 1934 varianter Knud Petersen Norden 1967 Tårnby  
Private påtryk på danske postfrimærker Niels Schou Jysk Filatelistklub 1970  
Thorvaldsen 30øre fra 1938 varianter U. Munch-Andersen Risskov Jysk Filatelistklub 1970  
Ringe som brevsamlingssted-postekspedition-postkontor Kai Dagfinn Nielsen Ringe 1985  
Statsbanefrimærker T. Plovst Hofi 61 Horsens  
Stålstukne frimærker T. Plovst Hofi 61 Horsens  
4 RBS J. Schmidt-Andersen Aros 68  
4 skilling med punkterede hjørnefelter J. Schmidt-Andersen Aros 68  
Marginalnumre på stålstik diverce Aros 68  
Om at samle breve U. Munch-Andersen Aros 68  
Danske brevsamlingsstempler efter 1929 Herluf Nielsen Aros 68 prisliste
4 skilling med linierede hjørnefelter Knud Juul Aros 68  
Betragtninger om den stukne 4 skilling 1863 Knud Juul Philos 73 Holstebro  
Holstebro postkontor og dets stempler A. Tholl m.fl. Philos 73 Holstebro  
Færøerne Verner Kiene Philos 73 Holstebro  
Jernbaner og Poststempler TH. Andersen Aros 75  
30 øres provisorierne Toke Nørby Aros 75  
1. Zone 1920 John Sørensen Aros 75  
Jernbanen til Roskilde 1840-47 Chr. Rich. Espergærde Rofrim 87  
Finske posttakster 1891-1921 E. Falck-Christensen, Roskilde Rofrim 87  
Motivsamler ???? - Ja naturligvis!!! Bjarne Svendstrup, Roskilde Rofrim 87  
Frimærker brugt i "forkerte" lande... Niels Klottrup Rofrim 87  
Roskildes posthistorie og stempler Gruppearbejde Rofrim 87  
Danmarks helsager A. J. Larsen Fredericia frimærkeklub 1971  
Danmarks Bypostmærker L. Petersen , Brabrand Fredericia frimærkeklub 1971  
Færøerne (med gennemgang af bynavne) Verner Kiene Ålborg Frimærkeklub 1974  
Odenses postkontorer A. Tholl m.fl. Dafila 73 Odense  
Svenske annulleringsstempler Palle Laursen Falcophil 1975   FFF  
4 skilling fra 1854 ??? Filator 75  Toreby Frimærkeklub  
Færøerne , frimærker og poststempler Eric Wowern Lyngby Frimærkeklub 1964 katalog
Køge - Ringsted Jernbane 1917-1963 Chr. Rich, Espergærde Køge 1986  
DVI Fred. d. 8 og Chr. 10 Svend K. Seitzberg Køge 1986  
Island 16 aur ovaludgaven Orla Nielsen Køge 1986  
Slesvig Helsager John Sørensen og Ib Agerskov Køge 1986  
Tekst- maskinstempler Fr. Wilken-Jensen Slafila 86 Slagelse  
Slagelse poststempler ???   JKE Slafila 86 Slagelse  
Tysk Sydvestafrika Lars Jørgensen Slafila 86 Slagelse  
Julemærker Sønderjylland og Sydslesvig 1949-1960 Nikolaj Ludvigsen Hernex 85 Herning  
Herning poststempler Ehlern Jessen og Henning Kaaber Hernex 85 Herning  
Herning kommunikationer til år 1900 J. Chr. Rich, Espergærde Hernex 85 Herning  
Christian den 10. , blå 40 øre Henning Jespersen Hernex 85 Herning  
Ungarn under østrigsk styre Søren Ketel Vejle Philatelistklub 1985  
Vejle Bypost og pakke- ekspedition Svend Marker Vejle Philatelistklub 1985  
Vejle by Postkontor og poststempler ???   JKE Vejle Philatelistklub 1985  
De australske kænguruserier 1913-1948 ???? Vejle Philatelistklub 1985  
Englands posttakst 1635-1840 Henning Rasmussen Aros 84  
Glæden ved en motivsamling Jens Eriksen Aros 84  
DK og DVI tofarvede frimærker Svend K. Seitzberg Aros 84  
4 skilling med stukket kant Aarhus Phil. studiekreds Aros 84  
Chr. 10 spaltet C ???? Brønderslev Filatelistklub 83  
Post- og passagerbådene mellem St. Croix og St. Thomas 1900-17 Poul Hviid Brønderslev Filatelistklub 83  
Bølgelinie 5 øre vinrød  pladefejl Børge V. H. Merten, Rødovre Rødovre Frimærkeklub 1979  
Færøerne Jens Bøtcher Rødovre Frimærkeklub 1979  
Bygningsserien i Vesttyskland 1948 M. Södergreen Rødovre Frimærkeklub 1979  
Essays, Prøvetryk og Nytryk Hans Joachim Bernards (Orla Nielsen) Inter Dania 79  Tåstrup  
England 1d Plade 11 DIE1 Johnny Barth Inter Dania 79  Tåstrup  
Island 16 aur ovaludgaven Orla Nielsen Inter Dania 79  Tåstrup  
Norske kronemærker 1910-1918 Wiegand Hansen Inter Dania 79  Tåstrup  
Internordisk samling Palle Laursen Nordphil 79  Hvidovre  
Danske prøvetryk til 1870-0og 1875 udgaverne Torben Geill Nordphil 79  Hvidovre  
Søndagsbreve Hans Ehlern Jessen Nordphil 79  Hvidovre  
Postfærgemærker Folmer Østergaard Nordphil 79  Hvidovre  
Tjenestefrimærker H. Carstensen Nordphil 79  Hvidovre  
Bølgeliniefrimærket fylder 75 år J. E. Tanggaard Aros 80  
Marginalnumre Knud Juul Aros 80  
Jernbaner og Poststempler II Th. Andersen Aros 80  
Runer på frimærker Aage Kabell Aros 80  
Island 5 aur provisoriet 1954 Ebbe Eldrup og Torben Jensen Faaborg Frimærkeklub 1979  
Christian den 10 , 5 øre grøn AFA 68 ????? Faaborg Frimærkeklub 1979  
Plebiscit Slesvig 1920 - Essays og prøvetryk John Sørensen Nordjylland 1980 Ålborg Filatelistklub  
Våbentypen Oluf Pedersen Nordjylland 1980 Ålborg Filatelistklub  
Tysk feltpostnumre anvendt i Ålborg under 2. verdenskrig Arne Kjeldsen Larsen Nordjylland 1980 Ålborg Filatelistklub  
Genbrug ?????? Nordjylland 1980 Ålborg Filatelistklub  
Aabenraa censur-stempler 1916-18 Thomas Moshage og Oskar Sørensen Aabenraa 1986  
Militære feltpoststempler i Aabenraa 1914-18 Thomas Moshage Aabenraa 1986  
Militær postbehandling i Nordslesvig Niels Gårdhus Aabenraa 1986  
Aabenraa poststempler i 140 år Bo Bjerre Jakobsen Aabenraa 1986  
Tyske Apenrade-stempler 1864-1920 Thomas Moshage og Oskar Sørensen Aabenraa 1986  
2. skilling korsbånd Henning Nielsen , Ålborg Hafila 92 Haderslev  
4. skilling korsbånd type 1 og 2 Henning Nielsen , Ålborg Hafila 92 Haderslev  
En Slesvig-variant John Sørensen Hafila 92 Haderslev  
Amerikaudgaven Otto Kjærgaard Hafila 92 Haderslev  
Søndagsforsendelser Flemming Hansen Hafila 92 Haderslev  
Danmarks "første enhedsporto" Toke Nørby Hafila 92 Haderslev  
Inflation i Østrig 1918-1925 Per Fabricius Jensen Hafila 92 Haderslev  
Ingeniørvidenskab Hans Ehlern Jessen Hafila 92 Haderslev  
Island I GILDI 02-03 T. C. Jensen Nordphil 84  Hvidovre  
Danske Helsager 1865-1980 Oluf Pedersen og Palle Laursen Nordphil 84  Hvidovre Katalog aktig
Pakkepost internt i Grønland samt Danmark Thurigt Wimmelmann Nordphil 84  Hvidovre  
Finlands første frimærker Bent Nielsen Rafila 92 Randers  
Randers Bypost Aksel Albrechtsen Rafila 92 Randers  
Lapidarstempler K. Lyngby Rafila 92 Randers  
Bureaustempler omkring Randers Svend Hovard Rafila 92 Randers  
Randres-Hadsund jernbanen Svend Hovard og Søren Chr. Jensen Rafila 92 Randers  
Lapidar stempeltyper Bjarne Riise og Søren Chr. Jensen Rafila 92 Randers Katalog
Papirproduktion i Silkeborg flere forfattere Silfi 94 Silkeborg  
DVI 4 cent tofarvet 1901 Karsten Jensen , Aalborg Silfi 94 Silkeborg  
Våbentype Randvandmærker Henning Nielsen , Ålborg Silfi 94 Silkeborg  
Virklund poststempler Peter Jørgensen, Virklund Silfi 94 Silkeborg  
Rekommandation Uffe Munch-Andersen , Risskov Silfi 94 Silkeborg  
Haderslev Postkontor 1649-1949   Haderslev 1949  
Analysere breve Jacq Hermann Rødding 1983  
Postale forhold omkring Kongeåen Niels Gårdhus Rødding 1983  
Afsenderbetegnelse på brevkort Niels Klottrup TOF 40 Tåstrup  
Island 10 aur ovaludgave Orla Nielsen TOF 40 Tåstrup  
Grenaa poststempler ???  JKE Djurs 83 Grenaa  
Danske frimærkehæfter med reklamevedhæng Frits Jørgensen Djurs 83 Grenaa  
Posten i Nørre-Herred Aksel Martinussen Djurs 83 Grenaa  
CIS- forvaltningens tjenestestempler John Sørensen Djurs 83 Grenaa  
Japans posthistorie Verner Borup Djurs 83 Grenaa  
Maskinstempler fra finske feltpostkontorer 1940-44 Bent Nielsen Djurs 83 Grenaa  
Middelfart poststempler Aage Kabell Middelfart 1978  
Perforerede frimærker Peter Engelbrecht Middelfart 1978  
Postale baggrund for 27 øres provisorierne i 1918 V. B. Møller Strand 78 København  
Håndgjorte svenske frimærkehæfter Palle Laursen Strand 78 København  
Tønder - stempler 1848 -1976 Aage Kabell Tønder 1976  
En postgang før Niels Gårdhus Tønder 1976  
Fejl på 4 skilling 1854 P. Block Poulsen Tønder 1976  
Censurstempler fra Tønder 1914 - 47 Menne Larsen Tønder 1976  
Tønder og den tyske jernbanepost Menne Larsen Tønder 1976  
100 øre 1877 Stig Andersen Færøerne på ama'r  Tårnby 1977  
Udslebne stjernestempler Folmer Dalager Færøerne på ama'r  Tårnby 1977  
Dobbelt omvendt ramme Folmer Dalager Færøerne på ama'r  Tårnby 1977  
100 øre - 1 krone - 1kr. - 100 og 1 kr. W. B. Møller og Folmer Dalager Færøerne på ama'r  Tårnby 1977  
HC Andersen i ord og frimærker J. W. Pedersen Silfi 77 Silkeborg  
Ungarns mislykkede stentryksudgave 1870 Ferenc Orban Silfi 77 Silkeborg  
Tjenestebreve fra Grænselandet Niels Gårdhus Silfi 77 Silkeborg  
DVI 2/3 cent og 8/10 cent 1902 P. Jørgensen Silfi 77 Silkeborg  
Schweizerstempler 1 JKE Silfi 77 Silkeborg  
Jernbanemærker fra Koldingbanerne Kristian Ørklid Kolding 1977  
Våbentype Erik Lauritsen Kolding 1977  
Kolding Bypost Kristian Ørklid Kolding 1977  
Censuren i Haderslev 1914-18 E. Menne Larsen Hafila 77 Haderslev  
Haderslev poststempler JKE Hafila 77 Haderslev  
Hadersleben Poststempler 1864-1920 Kjeld Thomas Nørgaard Hafila 77 Haderslev  
Frimærker kan være en mangelvare (Færøerne) ???? Aabenraa 1977  
Frimærkets dag 1939-1977 ???? Aabenraa 1977  
Den første jernbane i Holsten Oskar Sørensen Aabenraa 1977  
Amerikanske automatmærker ???? Hedefrim 2001  Fløng-Hedehusene  
Frankostempling Carl Johan Karkov Hedefrim 2001  Fløng-Hedehusene  
Megapodius en underlig fugl William Hempel Hedefrim 2001  Fløng-Hedehusene  
Jernbanepost i Danzig ???? Hedefrim 2001  Fløng-Hedehusene  
Åbent Ø i Øre i 1912 overtryk  4 på 8  øre Erik Hansen Hedefrim 2001  Fløng-Hedehusene  
Grænseforsendelser mellem Tyskland og Naboland Jørgen Kluge Hedefrim 2001  Fløng-Hedehusene  
Chr. X dagligmærker 1934-1946 på forsendelser Poul Frølund Holstebro 2003  
Lokal posthistorie fra Struer Kommune Jon Iversen , Struer Holstebro 2003  
Sådan samler jeg flere forfattere Holstebro 2003  
Søndagsbreve i Hornslet Kresten jul Rosenholm 2003  Hornslet  
Isolerede rammer på tofarvede Søren Chr. Jensen Rosenholm 2003  Hornslet  
Aarhus rekommandation 1851 til 2003 Uffe Munch-Andersen , Risskov Rosenholm 2003  Hornslet  
Lokale jernbanestempler Kresten jul Rosenholm 2003  Hornslet  
Malaysias posthistorie Per Bomholt Rosenholm 2003  Hornslet  
Historien om King Edward VII Bent Nielsen Rosenholm 2003  Hornslet  
Slesvig helsager John Sørensen Rosenholm 2003  Hornslet  
Helsingør rekommandation Uffe Munch-Andersen , Risskov Øresund 2004  Helsingør  
Kronborg i tematisk belysning Jørgen Jørgensen Øresund 2004  Helsingør  
Nigerias posthistorie Peter Hørlyck Øresund 2004  Helsingør  
Perforerede mærker anvendt i Helsingør Birger Mortensen Øresund 2004  Helsingør  
Dronning Margrethe I og Århus Knud Juul Nordia 94 Bulletin  
Den gamle by og filatelien Lars Thur Nordia 94 Bulletin  
Finland 10 penni farvefejl eller E.A. Hellman Rougsø 1985  
Isluftpost Torben Waldmod Beltfly 1986 Middelfart  
Vandrebrev - Vandrebrevkort Henning Herlevsen Beltfly 1986 Middelfart  
Neutrale maskinstempler fra Fredericia og Middelfart Peter Engelbrecht Beltfly 1986 Middelfart  
Jorden rundt på 35 dage i 1935 ???? Beltfly 1986 Middelfart  
Østrig og Sloveniens posthistorie Anker Blaabjerg Beltfly 1986 Middelfart  
Danske Korsbånd og andre helsager Henning Nielsen , Ålborg Beltfly 1986 Middelfart  
Poste Restante kort til udlandet Henning Herlevsen Beltfly 1986 Middelfart  
Overfrankeret landsporto brevkort Flemming Hansen Politiet Frimk. 1985  
Nysteds posthistorie J. Chr. Rich, Espergærde Junior 1983 Nysted  
Sveriges båndmærker Ingvard Larsen Junior Nord 1984 Nykøbing Fals.  
4 skilling 1854 Max Oschlag Junior Nord 1984 Nykøbing Fals.  
Danmarks helsager Palle Laursen Philos 1983 Holstebro  
Danmarks første "Mini-blokke" Anton Hougaard Philos 1983 Holstebro  
Holstebro poststempler JKE Philos 1983 Holstebro Bulletin 2  
Færørne set fra Føroya diverse forfattere Nordatlantex 1976  
Esbjerg og postvæsenet J. Chr. Schmidt Esbjerg 1976  
4 skilling 1864  Krone Septer Sværd J. Winther Esbjerg 1976  
Esbjerg poststempler ???? Esbjerg 1976  
Træk af grænselandets filateli Niels Gårdhus Esbjerg 1976  
Postforbindelse til Fanø Tom Plovst Esbjerg 1976  
25 år med Postfærgen Kaj Storm Svendborg 2003  
Svendborg - et historisk streftog Philip Rasmussen Svendborg 2003  
Svendborg postkort Carl Erik Bentzen Svendborg 2003  
Finland 1881-82 Bjørn Hinnerichsen Svendborg 2003  
Svendborg Tekst-maskinstempler N. O. Kaas Svendborg 2003  
Ballonpost Karl Ove Kristensen Fyrkat 1989 Hobro  
Aden et samleområde Sv. Bek-Pedersen , Ølgod Fyrkat 1989 Hobro  
Særlige Maskinstempler Peter Engelbrecht Fyrkat 1989 Hobro  
Danzig fortæller verdenshistorie del 1 Curt Hosny, Aalborg Fyrkat 1989 Hobro  
Polen Postale forhold 1850-1950 Anker Blaabjerg Fyrkat 1989 Hobro  
Aarhus bypost Keld Valbæk Aros 90  
Stempler ved jyske jernbanepostekspeditioner Thorkild Andersen Aros 90  
Brevvendemaskinen i Århus 1963-1976 Henning G. Jensen Aros 90  
Aarhus Frimærkehandel Hans Schønning Aros 90  
Aarhus Kioskselskab Keld Valbæk Aros 90  
Domus Philateliae Jutlandica Knud Juul Aros 90  
Postvæsenet i Thisted B. R. Hansen Thyfrim 1987  Thisted  
Kina Knud-Erik Engelstoft Thyfrim 1987  Thisted  
Første provisoriske frigørelsesmiddel Niels Klottrup Thyfrim 1987  Thisted  
2. verdenskrig ?????? Thyfrim 1987  Thisted  
Løst og fast om PERFINS Chr. Justesen Thyfrim 1987  Thisted  
Poststederne i Fyns Amt Knud Jacibsen Fortegnelse (Odense Filatelistklub) 1986 Katalog
1864-udgaven på brev Philip Rasmussen Nordia 98  Odense  
Finland Konsekvensen af et brev Hans Urbak Nordia 98  Odense  
Danmark-Sverige Ole Steen Jacobsen Nordia 98  Odense  
Pakkeposttaksterne DK-Island 1870-1945 Ib Krarup Rasmussen Nordia 98  Odense  
DVI - Danmark 1842-1877 Torben Hilberg Nordia 98  Odense  
Brevsamlingssteder på Fyn Ole Maintz Nordia 98  Odense  
Vokshatte på frimærker  (Svampe) Henrik Tranberg Nordia 98  Odense  
Carl Nielsen Philip Rasmussen Nordia 98  Odense  
Jylland - du er hovedlandet Erling Bendtsen Vejen 1979  
Trissefejlen og andre varianter P. Fabricius Jensen Vejen 1979  
Stålstukne frimærker Toke Nørby Vejen 1979  
Posten i Slesvig & Holsten 17.-19. århundr. Børge Lundh Vejen 1979  
Luftpost fra England under 2. verdenskrig Palle Schmidt Esbjerg 1986  
Spejderforbundet i Letland før 2. Verdenskrig Walter Grob Esbjerg 1986  
Norge land og samfunn Jan Olav Reither, Norge Esbjerg 1986  
Esbjerg - Danmarks port mod vest Tage Sørensen Esbjerg 2000  
En mands karriere ved Søværnet Ove Frisch Esbjerg 2000  
Den åbne klasse i Danmark Cart Jørgensen Esbjerg 2000  
Takstforhold ved Fanø-Esbjerg Færgeri Tom Plovst Esbjerg 2000  
Island TOLLUR Ebbe Eldrup  Esbjerg 2000  
Danske Tekst-maskinstempler 1945-1966 C. W. Franck Arbejdernes Frimærkeklub København  
Velgørenhedsmærker med tilknytning til Grønland Karlo Lindskog Storstrømsudstillingen  
Næstved postkontor og underlagte poststeder Ken S. Jørgensen Næstved 1990  
Rekommanderede forsendelser i Rusland til 1918 Natalie Krasheninnikoff Næstved 1990  
Rekommanderet dansk spejderpost Ib Sandahl Næstved 1990  
15 øre bogtrykt bølgeliniemærke Erik Øgaard Nielsen Næstved 1990  
Postale forhold i Europa i det 20. århundred ????? Næstved 1990  
Europas historie i det 2. århundrede Anker Blaabjerg Næstved 1990  
Maskinstempler fra Roskilde ???? Rofrim 87 Bulletin 2  
Tekstmaskinstempler i Herning 1941-1984 ???? Hernex 85 Herning Bulletin 3  
Varianter pladesår og dobbeltpræg AFA 332 m.fl. B. F. Qvist Varianter pladesår og dobbeltpræg AFA 332 m.fl.  
Danske frimærkeudkast ???? Frederiksberg 1965  
Stålstikkets trykvarianter Ricardo Sundgaard Frederiksberg 1965  
Danske nummerstempler på 4 RBS 1851 Kurt Jensen Frederiksberg 1965  
Danske nummerstempler på 4 skilling 1854,1858 og 1863 Folmer Dalager m.fl. Frederiksberg 1965  
Færø provisorierne 1940/41 Kristian Hopballe Nordatlantex 86  
Lov om ophævelse af kongelig enehandel på Færøerne ????? Nordatlantex 86  
Thorshavns Lapidarstempel Ingolf Nielsen Nordatlantex 86  
Næstveds posthistorie i uddrag K. S. Jørgensen Næstved 1985  
Næstveds Poststempler ???? Næstved 1985  
Island Gullfoss-udgaven Ole Svinth Næstved 1985  
Poststemplets historie i kejserens Rusland Natalie Krasheninnikoff Næstved 1985  
Brunei det ukendte land W. Gülstorff Næstved 1985  
Håndgjorte svenske frimærkehæfter Palle Laursen Næstved 1985  
Island Landskabsserien 1925 Bjarne Christensen Næstved 1985  
Danske Firmaperforeringer P. Engelbrecht Næstved 1985  
Tysk - Østafrika Finn Beierholt Næstved 1985  
Staterne på Verdens Tag Søren Chr. Jensen Silfi 2015 Silkeborg  
Radiobreve og Radiokort Otto Kjærgaard Silfi 2015 Silkeborg  
Danmark og den 1. Verdenskrig 1914-1920 Chris King Silfi 2015 Silkeborg  
Frimærkesamler i Silkeborg Jørn Walter Pedersen Silfi 2015 Silkeborg  
Dansk Hæftesammentryk Jens Ivar Mørch Takken 1978 Hvidovre  
Britiske stempler ???? Takken 1978 Hvidovre  
Danske tekstmaskinstempler 1924-1949 Max Nørgaard Filatelistisk Forlag  Katalog
Samle breve Jørgen Gotfredsen Hermes nyt 1980  
Samle på mønter Eric Pehrsson Hermes nyt 1970  
Fr. VII og Mercur Stig Andersen Hermes nyt 1974  
Helgoland Helge Witt Hermes nyt 1974  
Forenede Nationers Frimærker Folmar Dalager Hermes nyt 1975  
De første stålstukne mærker Flemming Hasle Hermes nyt 1975  
Færgevæsnet i Danmark fra 1624 J. C. Petersen Hermes nyt 1975  
Estland J. Hermann Hermes nyt 1965/66  
Københavns fodpost 1806-1849 Stig Andersen Hermes nyt 1965/66  
Danske tjenestefrimærker E. W. Jensen Hermes nyt 1965/66  
Frimærker i krig - Falklandsøerne John Wilkinson Roskilde 2009  
Hvalens historie Lesley Marley Roskilde 2009  
Korrespondance til Odense 1830-1840 O. Steen Jacobsen Dafilo 88 Odense  
Helnæs-posten Knud Jacobsen Dafilo 88 Odense  
Den kinesiske republiks posthistorie 1912-1932 K. E. Engelstoft Dafilo 88 Odense  
Finland 1891-1917 E. Falck-Christensen, Roskilde Dafilo 88 Odense  
Hvorfor samler man ikke 30-øres provisorier i Esbjerg Toke Nørby Sydvest 1988 Esbjerg  
Filatelien bag staten Manchoukuos K. E. Engelstoft Sydvest 1988 Esbjerg  
Københavns omkarteringspostkontor omk. 1918 Flemming Hansen Sydvest 1988 Esbjerg  
Korsør-ruternes posthistorie Per Thorborg Sydvest 1988 Esbjerg  
Politisk Postal Dokumentation Anker Blaabjerg Sydvest 1988 Esbjerg  
Historien om Berlingske og Posten Ib Eichner-Larsen Tåstrup frimærkeklub 1988  
Stempler på islandske mærker Ole Svinth Tåstrup frimærkeklub 1988  
Første luftpost fra Grønland ????? Tåstrup frimærkeklub 1988  
Bogtrykte bølgeliniemærker Erik Øgaard Nielsen Tåstrup frimærkeklub 1988  
Norge - posthorn - 20 mm-udgaven  3 øre Jørgen Sarøe Tåstrup frimærkeklub 1988  
Helsager i motivsamlinger Bøcher Knudsen Selandia 1991 Herlev  
Sikkerhedsgrafik og danske frimærker Chr. Jacobsen Selandia 1991 Herlev  
Grønlandske breve med transitstempel før 1939 Steen Mielec Selandia 1991 Herlev  
Der er langt fra Jylland til Leningrad Anker Blaabjerg Selandia 1991 Herlev  
Kilder til posthistorie Søren Jessen Selandia 1991 Herlev  
Varianter Chr. X fra Island ???? Øpost 1980 Ringe  
Færøerne -  Postskibe V. Å. Andersen Øpost 1980 Ringe  
Ringes poststempler m.m. JKE Øpost 1980 Ringe  
Birkerøds tidligste posthistorie Søren Jessen Birkerød 1991  
Baltikum Kurt Spuhr Birkerød 1991  
Værdibreve Niels Klottrup Birkerød 1991  
Den Sovjetiske Zone 1945 Anneliese Møller Birkerød 1991  
Den socialistiske bevægelses historie Torben Hansen Birkerød 1991  
25 øre tofarvet fintakket Hans Ehlern Jessen Birkerød 1991  
Odense -1 Håndstempel 1916-1983 Steen Svendsen Frimærker og Tog 1991 Odense  
Danzigs frimærker 2 del Curt Hosny, Aalborg Frimærker og Tog 1991 Odense  
Filateli og genealogi Poul Dahl Frimærker og Tog 1991 Odense  
Underfrankerede breve retur fra udlandet Niels Klottrup Frimærker og Tog 1991 Odense  
Censurpost Bo Bjerre Jakobsen Frimærker og Tog 1991 Odense  
O.A.T. stempler Færøerne og Island Kristian Hopballe Frimærker og Tog 1991 Odense  
Frimærke-ruller og Frimærke-automater i Odense Ib Pedersen Frimærker og Tog 1991 Odense  
Frederikshavns poststempler JKE Frederikshavn 1991  
Tofarvede frimærker 24. setting OMV Jan Kjeld, Frederikshavn Frederikshavn 1991  
Frederikshavns posthistorie 1820-1900 O. Maintz, Ørslev Frederikshavn 1991  
Tænk før du klipper Leif Fabricius Storm Nordjunex 93 Kastrup  
Fæøerne - Tællemærket på Skakhæftet Vøgg Guttesen Nordatlantex 96  
Fæøerne  ikke alt der ligner guld er guld ???? Nordatlantex 96  
Min Hjemstavn - Hillerød Poul-Erik Poulsen Hillerød 1996  
Firmafrankeringsmaskinstempler Børge Munk Hillerød 1996  
Tyske portosatser fra 1875 Jørgen Kluge Hillerød 1996  
En Danmarkstur på frimærker Alan Havsteen-Mikkelsen Svendborg 1988  
Finske frimærkeforfalskninger - en oversigt Bjørn Hinnerichsen Svendborg 1988  
Møller en motivsamling Agnar Bang Moltke Svendborg 1988  
Svendborg Postkontor A. Jepsen Jensen Svendborg 1988  
Chr. X udgaven 1913  -  5øre grøn Arne Dahl Svendborg 1988  
Svendborg stempler ????? Svendborg 1988  
Ølstykkes posthistorie Jerry Kern Ølstykke 1996  
Ølstykkes poststempler Jerry Kern Ølstykke 1996  
En stortysklandssamlers bekendelser Hans Rosenfelt Ølstykke 1996  
Frederikssundbanens bureau Svend Hovard Ølstykke 1996  
Silkeborgs posthistorie Helge Teglbjærg Silfi 82 Silkeborg  
Island I GILDI  Islandsstudiekredsen Silfi 82 Silkeborg  
Bypost i Buda og Pest 1787-1839 Ference Orban Silfi 82 Silkeborg  
Silkeborgs poststempler JKE Silfi 82 Silkeborg  
Frimærkets 100 års dag Arne Dahl Silfi 82 Silkeborg  
1. ZONE mærkerne John Sørensen og Ib Agerskov Silfi 82 Silkeborg  
Grænselandet i postal-historisk sammenhæng Niels Gårdhus Silfi 82 Silkeborg  
Hjejleselskabet Helge Teglbjærg Silfi 82 Silkeborg  
16 øre tofarvet frimærke Børge Schäffer Nordisk Filatelistisk Tidskrift KPK 90  
Frimærker og takstændringer V. B. Møller Nordisk Filatelistisk Tidskrift KPK 90  
4 skilling 1854 plade III og IV Max Oschlag Nordisk Filatelistisk Tidskrift KPK 90  
Ferslew 1  -  Ferslew 2 Erik Paaskesen og Hans Schønning Nordisk Filatelistisk Tidskrift KPK 90  
Skanderborg 1 - Postindleveringssted Thorvald Halkjær Nyt fra Egnsarkivet 1 Skanderborg  
Opsætning Ingvard Larsen Hvordan DANIA 68 København  
Problemer Einer Larsen Hvordan DANIA 68 København  
Forfalskninger Leon Andersen Hvordan DANIA 68 København  
Dubletterne Jørgen Duchwalder Hvordan DANIA 68 København  
Vurdering Stig Andersen Hvordan DANIA 68 København  
Tekniske udtryk T. Buntzen og Ib Eicher-Larsen Hvordan DANIA 68 København  
Røde Kors og filateli Rene Dybkær Røde Kors 1986 København  
Røde Kors og filateli på brev Mogens Letherborg Røde Kors 1986 København  
Danske Orlogsskibe Jens Erik Langkow Hornslet 2014  
Desinficeret post Erik Torbensen Hornslet 2014  
Luftbroen til Berlin 1948-49 Hans Jürgen Nissen Hornslet 2014  
Udenlandske flykatastrofepost 1939-47 Hans Urbak Hornslet 2014  
Vores grimmeste luftpoststempel Toke Nørby Hornslet 2012  
Rulers and Subjects i Bygone Times Leif W. Rasmussen Hornslet 2012  
Hadsund - for hver turist et fund Søren Chr. Jensen Hornslet 2012  
Forsendelser med Chr. X udgaver 1913-1926 Jørgen Brandt Hornslet 2012  
Et spændende brev Gert Svane Jensen Hornslet 2012  
Bulgarien 1879-1918 Erik Hansen Hornslet 2010  
Segebergs poststempler 1850-1855 Carl Aage Møller Hornslet 2010  
Skandinaviske postruter i starten af 2. Verdenskrig Gert Svane Jensen Hornslet 2010  
Tysk singlefrankatur Flemming Roesen Hornslet 2010  
Perfins anvendt i Nordsjælland Birger Mortensen Tak 10 Hillerød 2010  
Trykmetoder/ teknikker Kjeld Kluge Tak 10 Hillerød 2010  
Leverandør af frankeringsmaskiner Kennet Helmer-Jensen Tak 10 Hillerød 2010  
Hilsen fra Frederiksborg Lennart Weber Tak 10 Hillerød 2010  
Tre dage i Nordsøen februar 1918 Otto Pedersen Tak 10 Hillerød 2010  
Livstegnsmeddelelser Jørgen Kluge Tak 10 Hillerød 2010  
Frimærkepenge fra Hillerød og omegn Jørgen Sømod Tak 10 Hillerød 2010  
Hillerøds første dagstempel Kennet Helmer-Jensen Tak 10 Hillerød 2010  
Vandmærkeproduktion Kjeld Kluge Tak 10 Hillerød 2010  
Tourist i København Tage Bøcher Knudsen Hafnia 01 Bulletin 1  
4 Rigsbank Skilling Kurt Hansen Hafnia 01 Bulletin 1  
Christian IV en driftig konge Jørgen Jørgensen Hafnia 01   
Postloven 1851 Ole Maintz og Kurt Hansen Hafnia 01   
En rejse i Sachsisk-Böhmisk Schweiz Knud Greve Olesen Djurs 2013   
Kryddersnapse på mærkerne Freddy Pedersen Djurs 2013   
Forsøgs-maskinstempler Søren Chr. Jensen Djurs 2013   
Baadfarten Stig Jacobsen Djurs 2013   
Danmarks tjenestebrevkort 1871-1924 Torben Malm Djurs 2013   
Provisoriske frimærker fra Sudeterland Knud-Erik Andersen Djurs 2013   
Den gamle restauratør Leif Ørndorf Djurs 2013   
Kolding postkontor med brevindleveringssteder Per Bomholt Djurs 2013   
Postal dokumentation Folmar Østergaard Køge Frimærkeklub 1981  
Køges poststempler JKE Køge Frimærkeklub 1981  
Grønlandske frimærker Gunnar Kaspersen Køge Frimærkeklub 1981  
Tyskland mellem 1945-7.september 1949 Anneliese Møller Køge Frimærkeklub 1981  
Odense Posthistorie Børge Lundh AFK "JUB.81" Odense   
Herlev posthistorie 1800-1880 J. Chr. Rich, Espergærde Selandia 1981 Herlev  
Varanter i 1913 udgaven Chr. X 10øre rød Arne Dahl Selandia 1981 Herlev  
Dansk krigsfangepost 1914-1919 Erik Hvidbjerg Hansen Selandia 1981 Herlev  
3 Skilling 1864 Lars Svendsen Selandia 1981 Herlev  
30 øres provisorierne Toke Nørby Selandia 1981 Herlev  
Pengeforsendelser Ole Mainz Selandia 1981 Herlev  
Skælskrs ældre posthistorie Ole Mainz Skælskør Frimærkeklub 1981  
Island I GILDI Orla Nielsen Skælskør Frimærkeklub 1981  
Censur på post fra Grønland Anker Bloch Fløng Hedehusene 1981  
Luftkrig Jacq Hermann Hafila 82 Haderslev  
Island varianter i dobbelthovederne Leif Fuglsig Hafila 82 Haderslev  
Haderslev - Christiansfeld 1920-32 J. Chr. Rich, Espergærde Hafila 82 Haderslev  
Censuren omkring "Sicherungsstellung Nord" 1916-18 Erik Hvidbjerg Hansen Hafila 82 Haderslev  
Varianter i Fr, 8. udgaven P. Fabricius Jensen Hafila 82 Haderslev  
5øre bølgelinie, vinrød, type II, Hæftearkcylinder I Toke Nørby Hafila 82 Haderslev  
Frederikssund poststempler Eugen Uhl / Jesper H. Jørgensen Frederikssund 1982  
Esbjerg Tekst-maskinstempler Helge Truelsen Sydvest 82 Bulletin 1 Esbjerg  
Esbjerg særstempler 1936-1980 E. Menne Larsen Sydvest 82 Bulletin 2 Esbjerg  
4 skilling 1858 ???? Himmerland 1981 Hadsund  
Hadsund posthistorie Visti Skånvad Himmerland 1981 Hadsund  
Grønland Steen Mielec Himmerland 1981 Hadsund  
Bølgelinie, bogtryk Else Glæsner og Børge Merten Himmerland 1981 Hadsund  
Amagers posthistorie Leif Fabricius Storm Kastrup 1982  
På jagt efter dagligmærker i engelske kilovarer Sten Müller Kastrup 1982  
Postforholdene i Estland 1918-20 Dan Blandford Kastrup 1982  
SAS førsteflyvninger Erik Berg Kastrup 1982  
DVI , efterportomærker Cent-udgaven Lars Dreyer EXPO ODDER 2009  
Kærestekorrespondance fra 1790 Hans Schønning EXPO ODDER 2009  
Det danske frimærke W. Horn Hansen Handelsbankens Hus i Tønder  
Blandingsfrankatur John Sørensen Rosenholm 97 Hornslet   
Det lokale posthus - Hornslet Kresten jul Rosenholm 97 Hornslet   
Grømlandske frimærker brugt som portomærker Knud Frederiksen og John Sørensen Rosenholm 97 Hornslet   
1-øren U. Munch-Andersen Rosenholm 97 Hornslet   
Fredericia bypost og pakkeekspedition Svend Marker ELBO 81 Fredericia  
Flyvepost mellem Middelfart og Fredericia Henning Herlevsen ELBO 81 Fredericia  
Fast-dato stempel fra Grønland Eric Wowern ELBO 81 Fredericia  
Pakkepost Carl Jørgensen ELBO 81 Fredericia  
Færøerne portosatser Eric Wowern ELBO 81 Fredericia  
Da posten fik hjemsted i Taastrup Erik Hansen Tåstrup 2003  
Mellemlitauen Keld Sørensen Tåstrup 2003  
Soldaterforsendelser 1914-1919 Erik Hansen Tåstrup 2003  
Perfin fra Australien Jørgen Kluge Tåstrup 2003  
Holstebro Det gamle postkontor Poul Hansen Holstebro Det gamle postkontor 1978  
Zemstvo-Posten Ruslands posthistorie Niels Wendelbo Jensen Aalborg 1992  
Sudan Michael H. Frederiksen Aalborg 1992  
Frimærkehæfter med reklamevedhæng Frits Jørgensen Djurs 100  Ebeltoft  
Historien bag en postforsendelse Leo de Laurent Djurs 100  Ebeltoft  
Russificeringen i Finland 1889-1918 Hans Urbak Djurs 100  Ebeltoft  
Ebeltoft stempler Aksel Martinussen Djurs 100  Ebeltoft  
Omkring 20. maj 1920 John Sørensen Djurs 100  Ebeltoft  
Tyske Rige 1910-1942  -- Sammentryk Flemming Roesen Djurs 100  Ebeltoft  
Setesdalsbanen Peer-Christian Ånensen NORDIA 92 Kristiansand Bulletin 2  
Aarhus posthistorie Keld Valbæk NORDIA 94 i Århua  
Island indenlands pakkeforsendelser 1873-1940 Olafur Eliasson NORDIA 94 i Århua  
Grønlands posthistorie Otto Kjærgaard NORDIA 94 i Århua  
Bergen på frimærker John M. Fredriksen NORDIA 94 i Århua  
Postforbindelser mellem Danmark og Finland Juhani Pietilä NORDIA 94 i Århua  
Frimærkeautomater i Århus Ib Pedersen NORDIA 94 i Århua  
Fyra försändelser med felande frankeringar Erik Hamberg NORDIA 94 i Århua  
Line Kallehauge en dansk frimærketegner PFC-journalen NORDIA 94 i Århua  
Aalborg poststempler Michael H. Frederiksen Aalborg 1995  
Militære feltpoststempler i Sønderborg 1914-18 Thomas Moshage Alssund 92 Sønderborg  
DVI den glemte udgave Torben Hilberg Alssund 92 Sønderborg  
Vort sydlige grænseland Niels Gårdhus Alssund 92 Sønderborg  
Det danske postvæsens udsending i Sønderjylland Helge Nehm Alssund 92 Sønderborg  
Hedehusenes posthistorie Erik Hansen Hedehusene 1992  
Censur i Sønderborg 1944-45 Jeppe Andersen Hedehusene 1992  
Hedehusenes poststempler ????? Hedehusene 1992  
Grønland - stempler og kvalitet Otto Kjærgaard Hedehusene 1992  
Hvorfor ----- samle Finland Felix Steinbock Hedehusene 1992  
England  -- først med det meste John Møller Andersen Hedehusene 1992  
Nationalsocialistiske propaganda mærkater Peter Poulsen Hedehusene 1992  
Isfugle William Hempel Hedehusene 1992  
250-året for Hans Egede Tom Plovst HOFI 71 Horsens  
5 øre bølgelinie, vinrød, type II Tom Plovst HOFI 71 Horsens  
Chr. X - udgaven 1913-1928 , 15 øre violet Tom Plovst FIONIA 72 Svendborg  
Hobro postkontor gennem 250 år Hobro postkontor Hobro postkontor gennem 250 år  
DVI Poul Hviid Mit Frimærkeblad nr. 2 årgang 1  
Forsvundne frimærkelande AB Mit Frimærkeblad nr. 2 årgang 1  
Zeppelin breve Günther Heyd Takken 1976 nr. 5  
Norge London overtryk Poul H. Jensen Takken 1977 nr. 1  
Israel skibsstempler  ????? Takken 1977 nr. 1  
DVI - flere artikler Erik Hvidbjerg Hansen Takken nr. 1  
DVI - flere artikler Poul Hviid Mit Frimærkeblad nr. 2-3 årgang 1  
Nummerstempler ???? Hermes 64 Prisliste
Grenå poststempler Aksel Martinussen Grenå poststempler  
Færøprovisorer A. Tholl  Hermes 66-67  
Danmarks tofarvede frimærker Stig Andersen Hermes 1968  
Samle på takster A. Tholl  Hermes 1968  
Hvornår er hvad posthistorie Jacq Hermann Sydvest 82 Esbjerg  
Sharlottenlund Lapidarstempel Toke Nørby Sydvest 82 Esbjerg  
Skibe på frimærker Poul Vinding Mikkelsen Sydvest 82 Esbjerg  
Esbjerg poststempler Henning Kaaber Sydvest 82 Esbjerg  
Brevsamlingsstedet Strandby/Esbjerg 1866-75 J. Chr. Rich, Espergærde Sydvest 82 Esbjerg  
Chr. X 10 øre rød AFA nr. 69 Arne Dahl Sydvest 82 Esbjerg  
50 øre tofarvet fintakket Hans Ehlern Jessen Tåstrup 30 år  
Verdens første off. spejderpost oversat af Preben Larsen Tåstrup 30 år  
4 skilling 1854 P. Bloch Poulsen Tåstrup 30 år  
Norges posthornsfrimærker oversat af Jørgen Sarøe Tåstrup 30 år  
Tåstrup postkontor og stempler gennem tiden Stempeludvalget Tåstrup 30 år  
Esbjerg postkontor ???? Esbjerg 86  
Danmarks postfærge John Adler Esbjerg 86  
Nordby Fanø postkontor ???? Esbjerg 86  
Pakkeforsendelser 1837-88 Ole Maintz Esbjerg 86  
Esbjergs stjerne og udslebne stjernestempel Uffe Bølling Esbjerg 86  
Viborg Bypost nr. 13 og 14 P. Clement Sørensen Esbjerg 86  
Spejdersamling Walter Grob, Lutry / Schweiz Esbjerg 86  
Nordfalsters posthistorie Tage K. Jespersen Nordfalster 1987  
2 øre bogtryks bølgelinie ???? Nordfalster 1987  
Slovakiet - posthistorisk overblik E. Skovbo Jensen Nordfalster 1987  
Bosnien-Herzegowina Ingvar Larsen Nordfalster 1987  
Frederik IX 25 øre rød A. Quist Christensen Elsted-Lystrup 2006  
Brevvendemaskinen i Århus 1963-76 Henning G. Jensen Elsted-Lystrup 2006  
Elsted - Lystrup ????? Elsted-Lystrup 2006  
Fugle på frimærker flere artikler XXXX Birdpex 5 Nørresundby 2006  
Odense -1 Håndstempel 1916-1983 Steen Svendsen Frimærker og Tog 1991 i Odense  
Danzigs frimærker del 2 Curt Hosny Frimærker og Tog 1991 i Odense  
Filateli og genealogi Poul Dahl Frimærker og Tog 1991 i Odense  
Censurpost - en lille smagsprøve Bo Bjerre Jakobsen Frimærker og Tog 1991 i Odense
O.A.T. stempel Kristian Hopballe Frimærker og Tog 1991 i Odense  
Frimærke-ruller og frimærke-automater i Odense Ib Pedersen Frimærker og Tog 1991 i Odense  
Bølgelinier i 100 år Lars Jørgensen Vejle frim 2005  
Lokale posthuse Skjæring, Hjortshøj,Mejlby,Hårup og Egå Kresten Jul Djurs 20 Hornslet  
Godsarkivet på Trinderup Erik Torbensen Djurs 20 Hornslet  
Usædvanlige danske korsbånd Knud Erik Andersen Djurs 20 Hornslet  
Stempelmaskiner i Danmark Søren Chr. Jensen Djurs 20 Hornslet  
Tysk feldpost i 2. Verdenskrig Rudolf Krings Djurs 20 Hornslet  
Ærø posthistorie Arne Pedersen Ærø 1937-1987  
En Danmarkstur på frimærker ????? Ærø 1937-1987