Program for 2018/19.

13. september                            Første møde i den nye sæson, vis hvad du har fået fat i!!!

16. september                            Byttedag i Grenå

27. september                            Knud fortæller om Marienbad.

11. oktober                                Almindeligt møde uden særligt program.

21. oktober                                Byttedag i Århus

25. oktober                                Frimærkebanken ved Hans Fink.

28. oktober                                Byttedag i Silkeborg

8. november                               Almindeligt møde uden særligt program.

18. november                             Byttedag i Ry

22. november                             Hans Schønning fortæller om 4RBS og farver på disse.

1. december                               Byttedag i Horsens

6. december                               Almindeligt møde uden særligt program.

20. december                             Juleafslutning med ”Auktion”  HUSK pakke!!!

                                                          Jul og Nytår

3. januar                                     Almindeligt møde uden særligt program.

17. januar                                   Erik fortæller om kirker på postkort.

31. januar                                      ???

14. februar                                    ???

28. februar                                    ???

14. marts                                    Vi samler Finland og Åland.

28. marts                                       ???

31. marts                                    Klubudstilling Djursland Filatelistiske Højskole.

11. april                                          ???

25. april                                      Generalforsamling  --  Sæson afslutning

 

???  Emnerne ligger fast, men ikke datoerne.

Vi skal høre om bogtryks varianter og Skanderborg Postkort.

 

                                      Program for 2017/18.

14. september                           Første møde i den nye sæson, vis hvad du har fået fat i!!!

17. september                                        Byttedag i Grenå, Kulturhuset Kærvej 11, Grenå

24. september                                        Trekantbytte Nørrebrogade 88 Fredericia.

28. september                            Fællesmøde med Odder, Ry og Silkeborg (foredrag om at samle motiver )

12. oktober                                Vi samler Norge, Vis hvordan du samler Norge.

26. oktober                                Knud Fortæller ” Samler Tjekkoslovakiet 1

27. - 29. oktober                        Nordia 2017 frimærkeudstilling i Vejle

9. november                               Hans Schønning fortæller om Kongelig tjeneste til Anholt

11. november                                          Klubudstilling i Randers , Vestergade 15

19. november                                          Byttedag i Ry, Kildebakken 1

23. november                             Bjørn Eriksen fortæller om Frederiksbjerg ud fra postkort

2. december                                            Julebyttedag i Horsens Fussingsvej

7. december                               Juleafslutning med ”Auktion”  HUSK pakke!!!

                                                          Jul og Nytår

4. januar                                     Almindeligt møde uden særligt program

18. januar                                   Vi samler Island, tag med hvad du har

1. februar                                    Knud Fortæller ” Samler Tjekkoslovakiet 2

15. februar                                  Henrik Plovst fortæller om emnet ”Modtageren betaler portoen”

1. marts                                       Jørn Walter Pedersen fortæller om  DDR 1949-1953.

10. marts                                                  ELBO 18 klubudstilling i Fredericia

15. marts                                     Frimærkebanken kikker forbi

24. marts                                                  Klubudstilling i Hornslet

12. april                                       Generalforsamling

26. april                                       Sæson afslutning

1.       sommermøde

 

2.       sommermøde

 

3.       sommermøde

 

 


Møde program for 2016-17  
26. maj første sommermøde En aften på Sølund, Lars Peter Nellemann fortæller om farver.
21. juni andet sommermøde Vi spiser på den Kinesiske på Sygehusvej i Skanderborg.
4. august tredje sommermøde Vi tager ud af BYEN på grund af Smukfest.
1. september første møde i den nye sæson ( uden formanden ).
15. september Vi kikker i Dinos kilovarer
29. september Vi samler / snakker om Norge
11. oktober Fællesmøde i Odder
13. oktober Knud fortæller ”På tur med Gitte”
27. oktober  Freddy Pedersen fortæller om livets vand.
10. november Almindelig mødeaften uden fast program
24. november Vi samler / snakker om julemærker og forsendelser.
8. december  Juleafslutning med auktion
   
Jul/nytår  
   
5. januar  Første møde efter Jul.
19. januar Verner Nielsen kommer og fortæller om Theresienstadt.
2. februar  Vi samler / snakker om Sverige
16. februar Frimærke banken  ved Hans Fink
2. marts  Vi snakker Franko-stempler
16. marts Almindelig mødeaften uden fast program
30. marts  Generalforsamling
27. april Sidste almindelige møde
8. juni 1. sommermøde : Vi besøger Vestermølle og får en rundvisning
6. juli 2. sommermøde : Vi tager på Kineseren på Sygehusvej og spiser sammen
10. august 3. sommermøde er ved formanden der har fået ny adresse 

                                      

                                                          I løbet at sæsonen 2016 – 17 skal vi høre om

Ingen dato endnu                      Jørgen Holme fortæller om :  Assensbanen var en statsejet jernbane mellem Tommerup Stationsby og Assens, åbnet 31. maj 1884. Persontrafikken ophørte 21. maj 1966, mens godstrafikken i stadig mindre omfang fortsatte til 2005.

 

Møder 2015-16

13. august 2015 uge 33 Sommermøde i Hørning Mølle
10. september 2015 uge 37 Første rigtige møde i den nye sæson, hvad har du fundet i sommerens løb.
12. september 2015 uge 37 Udstilling i BLOMS indkøbscenter
24. september 2015 uge 39 Almindelig mødeaften
26. september 2015 uge 39 National udstilling i Silkeborg, Kjellerup Hallen.
4. oktober 2015 uge 40 Byttedag i Randers, Vestergade 15
8. oktober 2015 uge 41 Medlemmet fortæller "sådan samler jeg" Det er Ralfs aften   "R"
22. oktober 2015 uge 43 Almindelig mødeaften   "J"
25. oktober 2015 uge 43 Byttedag i Silkeborg, Lunden, Vestergade 74
28. oktober 2015 uge 44 Fællesmøde i RY, foredrag ved Lilian Boye-Hansen "Skønne Sild fra øverst til nederst".   OBS
5. november 2015 uge 45 Foredrag ved Thorvald, "Et hundrede årigt handelshus N. Christensen & Co."   "E"
8. november 2015 uge 45 Byttedag i Ry, Kildebakken 1
19. november 2015 uge 47 Foredrag ved Torben Malm, han fortæller om kongelige tjenesteforsendelser før og efter indførelse af tjenestefrimærker.  "K"
3. december 2015 uge 49 Medlemmet fortæller "sådan samler jeg" Det er Eriks aften  "R"
17. december 2015 uge 51 Julemøde husk pakken til min. 30kr.  "J"
    Jul
21. januar 2016 uge 3 Første aften i det nye år, har du fået noget i JULEN som du gerne vil fortælle om.  "E"
4. februar 2016 uge 5 Landegrænser i Europa gennem tiderne ved Knud G.O.  "K"
18. februar 2016 uge 7 Medlemmet fortæller "sådan samler jeg"  Det er Jans aften   "R"
3. marts 2016 uge 9 Almindelig mødeaften   "J"
17. marts 2016 uge 11 Frimærkebanken kommer på besøg  "E"
31. marts 2016 uge 13 Foredrag ved Thorvald, derefter snakker vi om næste sæson  "K"
2. april 2016 uge 13 Udstilling i Hornslet 20-16
14. april 2016 uge 15 Generalforsamling med bankospil   "R"
28. april 2016 uge 17 Almindelig mødeaften   "J"
26. maj 2016 uge 21 Første Sommermøde
23. juni 2016 uge 25 Andet Sommermøde
4. august 2016 uge 31 Tredje Sommermøde
1. september 2016 uge 35 Start ny sæson
    Lars Peter Nellemann kommer og fortæller om farver på primært bogtryksmærker og enkelte stålstik.
Datoen bliver først fastlagt sidst i august måned på grund af arbejde.
    Et af Thorvalds foredrag flyttes til næste sæson.
     

Møder 2014-15

 

11. september 2014 uge 37 Første møde i den nye sæson. Sommerens fund.
15. september 2014 uge 38 Fællesmøde i Silkeborg, foredrag ved Thorvald "Frimærkesprog"
25. september 2014 uge 39 Foredrag om danske stempler 1  af  2
9. oktober 2014 uge 41 Almindeligt mødeaften
23. oktober 2014 uge 43 Foredrag om postkort, Gæstgiveriets historie i Danmark ved Leif Ørndorf.
26. oktober 2014   Byttedag i Lunden i Silkeborg
6. november 2014 uge 45 Almindelig mødeaften
9. november 2014   Byttedag i Ry Sognehus
20. november 2014 uge 47 Almindelig mødeaften
4. december 2014 uge 49 Julemøde HUSK pakke til min. 30 Kr.
     
15. januar 2015 uge 3 Almindelig mødeaften
20. januar 2015 uge 5 Foredrag om danske stempler 2 af 2
12. februar 2015 uge 7 Almindelig mødeaften
26. februar 2015 uge 9 Frimærker på bordet v/ Hans Fink
12. marts 2015 uge 11 Almindelig mødeaften    DATO rettet
26. marts 2015 uge 13 Almindelig mødeaften
9. april 2015 uge 15 Generalforsamling med bankospil

 

Møder 2013-14

16. januar 2014 Uge 3 Almindeligt møde
30. januar 2014 Uge 5 Almindeligt møde
13. februar 2014 Uge 7 Foredrag ved Otte Kjærgaard, Egå - En rammes samlinger/eksponat og ideer
27. februar 2014 Uge 9 Foredrag ved Frank Miller, Horsens - Postkort fra Chrome og Goldschmids fabrikker
13. marts 2014 Uge 11 Frimærker på bordet - ved Hans Raben Fink
27. marts 2014 Uge 13 Udsat foredrag fra efteråret 2013
Henning Mogensen kommer og fortæller om " Landsudstillingen i Aarhus i 1909"
Vi snakker om danske stempler,  flyttes til ?????
10. april 2014 Uge 15 Forsinket juleafslutning, husk gave til auktion
24. april 2014 Uge 17 Generalforsamling med banko

    5. juni 2014                                            SOMMERMØDE i Hørning kl. 19.00